Parametry svítilny - čím se řídit při výběru
5.1.2024
I přes to že jsou parametry svítilen a čelovek Fenix měřeny jednotným postupem, občas nevíte, co si pod výsledky představit. V následujících řádcích se pokusíme problematiku objasnit.
Společnost Fenixlight od roku 2010 u všech nových modelů uvádí parametry v souladu s americkým standardem ANSI / NEMA FL 1-2009. Zpřesňuje se tak informování zákazníků a usnadňuje orientace v nabídce různých výrobců, kteří rovněž uvádějí parametry svítilen podle standardu ANSI / NEMA FL 1. Fenix je jedním z prvních neamerických výrobců LED svítilen, který se rozhodl dobrovolně dodržovat tuto normu. Dalšími výrobci používajícími tento standard jsou například: Streamlight, Maglite, Surefire, Energizer, Duracell, Black Diamond, Princeton a další.
Dle standardu ANSI/NEMA FL 1 se měří tyto parametry:
- Světelný tok (lumeny)
- Intenzita světelného kuželu (kandela) a dosvit
- Délka provozu na baterie
- Nárazuvzdornost
- Odolnost vůči vodě
Podmínky měření
Parametry svítilen a čelovek se měří v laboratoři s plně nabitými bateriemi v prostředí s teplotou vzduchu +21°C (±3 °C) a vlhkostí 50-80 %.
Laboratoř vs. realita
Co se ale stane, změní se něco, pokud svítilnu z laboratoře vytáhneme na denní světlo, ehm tedy na noční tmu?
Odolnost svítilny vůči mechanickému poškození.
Zde by to mělo být asi jasné. Nárazuvzdornost udává minimální výšku pádu na tvrdý povrch (například beton), při kterém nedojde k poškození svítilny. Tělo svítilny nesmí vykazovat žádné praskliny a musí být plně funkční. Minimální výška pádu pro test je 1 metr.
Ovšem mohou nastat situace, kdy se svítilna i pádem z 1 metru může poškodit. Například pád sklíčkem reflektoru přímo na ostrý kámen. Pokud se náhodou podobné neštěstí přihodí, nenecháme vás v tom a svítilnu obvykle zdarma opravíme.
Voděodolnost je měřena dle další normy a její rozpětí se udává dle tzv. IP. Označení je potom IPXY, kde X značí odolnost vůči velikosti pevných částic, které se do svítilny mohou dostat (prach) a Y označuje odolnost vůči vodě. U výrobků Fenix jsou to zpravidla stříkající voda (déšť) různých intenzit (např. IP66) nebo tlaková voda (ponoření pod hladinu) o různé maximální hloubce a době setrvání v ní (např. IP67, IP68).
Proč svítilna s menším světelným tokem dosvítí dál, než silnější svítilny?
Dosvit se uvádí jako vzdálenost, na které poklesne intenzita osvětlení svítilny na hodnotu 0,25 luxu. To je přibližně intenzita osvětlení, kterou vytváří Měsíc v úplňku za jasné oblohy. Hodnota se odečítá v intervalu mezi 30 - 120 vteřinami po zapnutí svítilny.
Vzdálenost na jaké k poklesu na tuto hodnotu dojde se liší právě nejen dle světelného výkonu svítilny (celkového množství světla), ale hlavně dle tvaru a velikosti reflektoru, který světlo formuje (kam kolik světla pošle) a dle použité LED. Obecně platí, že větší reflektor vytváří lépe zaostřený kužel s větším dosvitem.
Typicky například taktické a lovecké svítilny mají vzhledem k jejich určení střed světelného kuželu úzký a tento užší paprsek dosvítí dál, než světlo civilních a EDC svítilen s větším úhlem svícení byť o stejném nebo dokonce vyšším výkonu.
V kandelách (cd, candela) se potom uvádí intenzita světelného kuželu, která se měří kalibrovaným luxmetrem ve vzdálenosti 2, 10 a 30 metrů v jeho nejintenzivnější části (obvykle střed). Čím vyšší kandely, tím lepší dosvit.
A to nejlepší na konec
Na asi největší nejasnosti narážíte při porovnávání výdrží baterie u jednotlivých světelných režimů svítilen.
'Vydrží svítilna opravdu svítit maximálním světelným výkonem v turbo režimu udávaný čas?'
'Jak je možné, že čelovky se stejným akumulátorem svítí každá jinak dlouho ve středním režimu?'
'Garantovaná výdrž čelovky při 200 lumenech je 4 hodiny, ale na běžkách vydržela svítit jen 3. Proč?'
To jsou některé z otázek, které si často kladete. Problematika je to celkem obsáhlá, ale vše se pokusíme shrnout co nejstručněji.
Předně je potřeba si uvědomit, že výdrže udávané u svítilen nejsou garantované, ale změřené právě při laboratorním testování. Čas výdže na baterie je udáván jako doba, do které světelný výkon klesne na 10% počáteční hodnoty změřené 30 vteřin po zapnutí. Praktické použití, přepínání, několikeré zapínání a vypnutí, jiné prostředí (zejména teplota a vlhkost) mohou mít vliv na rozdílnou výdrž akumulátoru, nežli se dle normy ANSI/NEMA FL 1 naměřilo.
Také bychom chtěli upozornit, že turbo/burst režimy nejsou většinou určené ke stálému svícení. Měly by sloužit např. k rozhlédnutí se v nepřehledném terénu či krátkodobějšímu nasvícení cesty pro orientaci. Při pohybu v terénu běžně dostačují režimy do 50 lumenů pro chůzi, režimy do 200 lumenů pro běh a vyšší výkony 400-1200 lumenů jsou potom zpravidla potřeba v závislosti na rychlosti a náročnosti terénu (MTB, skialpy, příp. sjezdy při běžkování). Vše samozřejmě i v závislosti na fyzickém stavu zraku konkrétního uživatele.
Při svícení vysokými výkony dochází k zahřívání LED, které vede ke snižování výkonu, aby nedošlo k popálení uživatele či poškození svítilny (aktivuje se ochrana proti přehřátí). Na nástup ochrany proti přehřátí má vliv i okolní teplota a vlhkost.
Některé svítilny jsou naprogramované držet maximální výkon a jeho snižování zapříčiňuje pouze zmiňované přehřívání a stav nabití akumulátoru. Jiné svítilny mají naprogramovanou úsporu baterie a v jednotlivých režimech postupně či skokově výkon snižují, i když k přehřívání nedochází a akumulátor je nabitý dostatečně.
Jak se v tom tedy vyznat? Jak dlouho mi opravdu svítilna bude svítit?
Ve vyšších režimech dochází v průběhu svícení ke snižování výkonu kvůli zamezení přehřátí. Pokud výkon reguluje elektronika za účelem úspory baterie, může k jeho snižování docházet i u nižších režimů bez ohledu na teplotu. Podle toho, jak je to nastavené výrobcem. Abychom Vám co nejvíce pomohli odhadnout charakteristiku svícení jednotlivých modelů, umisťujeme ke svítilnám graf s průběhem měření výkonu a výdrže. Berte proto prosíme toto měření v potaz při výběru vhodného výrobku pro Vaše potřeby. Viz příklad grafů podobných čelovek níže.
Elektronika u čelovek Fenix HM50R V2.0 a HM51R V2.0 je rozdílně naprogramována pro úsporu akumulátoru.
Na grafech je vidět odlišný průběh snižování výkonu a rozdílné výdrže akumulátoru ve vysokém (400 lm) a středním (130 lm resp. 150 lm) režimu.
Pokud si nejste jisti výběrem, nejjednodušší co můžete udělat, je kontaktovat nás. Rádi vám poradíme telefonicky nebo na on line chatu, zodpovíme emailové dotazy a v neposlední řadě vás také rádi uvítáme v našem kamenném obchodě.