Malý servisní rádce
28.5.2020
Aneb co všechno jste chtěli vědět o svítilnách Fenix (* ale báli jste se na to zeptat)
Upozornění pro čtenáře: Možná se vám následující řádky budou zdát jako soupis naprostých banalit a samozřejmostí, které není potřeba v souvislosti s používáním tak běžného nástroje jako je svítilna vůbec připomínat, ale čestně prohlašujeme, že tato doporučení vznikla na základě proběhlých reklamací a zásahů našeho servisního oddělení.
Tohle je Martin, náš servisní technik
Představte si, že jste si právě přinesli domů krásnou oranžovo-černou krabičku se svítilnou Fenix a teď z ní plni radostného očekávání vyndaváte svítilnu. Zbývá už jen zmáčknout ovládací tlačítko a … a ono nic.
Jindy jste zase u své jen sezónně využívané čelovky provedli sadu náhodných stisků tlačítek, protože si po dlouhém a na tmu skoupém létě přesně nepamatujete, jak se ovládá. Výsledek je, že na vás jen dvakrát mrkne a nic dalšího se nestane.
Nebo jste už svou Fenixku nechali nějakou dobu ležet na poličce, v batohu nebo v dílně a protože jste ji prostě nepotřebovali, logicky jste ji nevěnovali pozornost. Teď, když ji najednou potřebujete, vezmete ji do ruky, chcete zapnout a ona ani neblikne.
Co teď? Nemusíte hned svítilnu balit a posílat ji k nám do servisu. Možná stačí jen znovu pečlivě přečíst návod nebo vyzkoušet pár osvědčených fíglů z našeho malého servisního rádce.
Milí čtenáři,
čelovky a svítilny Fenix mývají často zabudovaný zámek, aby se při převozu nerozsvěcely v taškách a batozích. Většinou jej aktivujete a deaktivujete delším podržením nebo dvojklikem. Že je svítilna zamčená poznáte podle toho, že na vás při zmáčknutí ovládacího tlačítka jen dvakrát mrkne. Není tedy rozbitá, ale jen zamčená. U světel, kde není možnost zamykání specificky uvedená v návodu, se počítá se starým zálesáckým řešením - povolením koncovky svítilny nebo čelovky o čtvrt otáčky.
Váš Martin
Radost z prvního nákupu
Pár rad máme už pro ty, kdo si svou první svítilnu Fenix právě pořídili a nebo její koupi vážně zvažují.
- Pokud si pořizujete novou svítilnu, ujistěte se, že balení obsahuje i nějaký akumulátor nebo baterii. Jistým vodítkem může být přítomnost nabíjecího konektoru na těle svítilny. Výrobce totiž všechny nabíjecí svítilny prodává včetně akumulátoru. Existují však i výjimky, kdy do svítilny přidá akumulátor opatřený micro-USB konektorem nebo se jedná o svítilny na AA nebo AAA baterie, které jsou součástí balení i pokud se nejedná o nabíjecí modely.
- Pořídili jste si svítilnu, která už má akumulátor v balení a ona přesto nesvítí? Vyjměte záslepku. Když odšroubujete koncovku svítilny, najdete na jedné nebo druhé straně akumulátoru plastovou izolační krytku, kterou je třeba odstranit. Výrobce ji do svítilen vkládá, aby se nerozsvěcely během přepravy, ale v tuto chvíli již brání kontaktu a zprovoznění svítilny.
- Stále nesvítí? Zkontrolujte dotažení koncovky. Právě jste si prohlíželi akumulátor, který jste pak vrátili zpět a opatrně dotáhli víčko bateriového pouzdra, abyste si novou svítilnu nebo čelovku nepoškodili. Chyba lávky. Koncovku je potřeba řádně dotáhnout, někdy by se dalo říci "až na krev". Pak teprve vznikne správný kontakt a ona začne spolehlivě fungovat.
- Co dělat, když svítilna svítí, ale náhle nepřepíná na vyšší režimy výkonu. Stojí za tím jeden ze dvou důvodů. Varianta A: během intenzivního svícení se nadměrně zahřálo tělo svítilny a zafungovala ochrana proti přehřátí. Tady stačí počkat než se během provozu na nižší režim vrátí teplota do normálu. Varianta B: Intenzivním svícením se již částečně vyčerpala kapacita akumulátoru a ochranná elektornika snížila výkon svítilny, aby vás na to upozornila. Kdybyste i nadále používali nejvyšší režim, mohli byste se z ničeho nic ocitnout ve tmě. Pomůže dobytí akumulátoru do plna.
- V balení naleznete od výrobce ještě několik doplňků, které je možné se svítilnou ihned začít používat (např. šňůrka kolem zápěstí u kapesních svítilen) nebo jsou přibaleny jako náhradní díly. Například těsnící o-kroužek, který bývá umístěn většinou pod šroubovací koncovkou. Nepřidávejte je tedy do svítilny. Vložíte-li do svítilny ještě jeden O kroužek, přestane fungovat kontakt a svítilna nebude svítit.
- Svítilna svítí, ale nevíte si rady s ovládáním? Přečtěte si přiložený návod, podívejte se na produktovou stránku svítilny na Kronium.cz nebo shlédněte video na našem YT kanále, kde se probírá i ovládání.
Sejměte izolační krytku
Milí čtenáři,
žádná nabíječka nebude fungovat jako powerbanka s AA nebo AAA bateriemi.
Váš Martin
Stará dobrá svítilna
Nepoužívali jste svou svítilnu už delší dobu? Třeba strávila období, kdy noci jsou krátké a tma nebývá problém hodný pozornosti, v brašně na nářadí nebo zapomenutá na dně batohu. Možná právě teď přišla ta správná chvíle věnovat ji trochu pozornosti a připravit ji na nadcházející světelnou sezónu.
Co pro ni můžete udělat?
- Jde koncovka svítilny otevřít jen ztuha? Nebo je dokonce slyšet povrzávání? Rozeberte svítilnu a kartáčkem (nejlépe vyřazený zubní kartáček) vyčistěte všechny závity od prachových nečistot.
- Rozeberte svítilnu, vezměte čistý líh či např. Deoxit a očistěte jak kontakty ve svítilně, tak závity a okraje těla svítilny. Jen pozor, abyste při čištění nezasáhli i O kroužek, protože čistidla jej mohou vysušit a tím i znehodnotit.
- Zapamatujte si jak byly jednotlivé díly původně složeny. Pokud zvolíte při zpětném skládání špatný postup, svítilna nebude mít kontakt a nebude svítit.
- U svítilen, kde je deklarovaná vodotěsnost podle IP68 (do 2 metrů pod vodou) je potřeba čas od času oživit pružnost O kroužku. Promažte jej vhodnou vazelínou jako je např. Nyogel.
Na číštění postačí starý zubní kartáček
Očistěte kontakty
Z archivu reklamačního oddělení. Uhodnete proč nesvítí?
Když chcete udržet vodotěsnost svítilny, vyplatí se promazávat O kroužky.
Může se ale stát, že svítilna po pauze, kdy jste ji prostě nepotřebovali, najednou nesvítí. Nebo na druhou stranu, ještě včera bez problémů svítila a dnes zničehož nic ani neblikne. Co teď?
Zaměřte se na prověření těchto parametrů:
- Zkontrolujte zda je nabitý akumulátor.
- Pokud ano, proměřte jeho napětí. Standardní Li-ion akumulátor, by měl mít napětí v rozmezí mezi 4,15 - 4,22V. Pokud naměříte pod 3V, pak už ani při plném nabití nedokáže utáhnou nejvyšší režimy svítilny. Pokud bude napětí pod 2,5V, ochranná elektronika akumulátor vypne, aby nedošlo k jeho podbití a naměříte 0V.
- Nemáte voltmetr, vložte do svítilny jiný akumulátor o kterém víte, že funguje nebo naopak vyzkoušejte akumulátor, o kterém pochybujete, ve svítilně u níž máte jistotu, že funguje.
- Zkontrolujte správné dotažení všech součástí. Např. u taktických svítilen může vzniknout problém pokud máte i třeba jen mírně povolený taktický kroužek sloužící k tzv. doutníkovému držení. Přestože pak máte koncovku plně dotaženou až ke kroužku, kontakt nedoléhá a svítilna nesvítí.
- Častou příčinou nefunkčnosti svítilny bývá povolený jistící aluminiový kroužek v koncovce svítilny. Snadno to zjistíte tak, že do dvou prohlubní v plíšku vložíte kombináčky nebo nůžky, pokud nic jiného nemáte a vyzkoušíte, jestli má vůli. Pokud ano, tak jej dotáhněte.
- I tady někdy pomůže prosté očistění zanesených kontaktů. Vatičkou namočenou v alkoholu očistěte kontakty jak v koncovce tak u hlavy svítilny.
- Musíte do servisu hned posílat celou svítilnu? Například pokud jste vyloučili chybu v akumulátoru, je na místě zjistit, zda je závada spíše v hlavě nebo v koncovce svítilny. Odšroubujete koncovku a provizorně (např. za pomoci kombináček) propojíte akumulátor a tělo svítilny tam, kde není povrch anodizován. Pokud bude svítilna svítit, je s největší pravděpodobností chyba v koncovce, pokud ne, je třeba prověřit její hlavu.
Měření napěti akumulátoru pomocí voltmetru
Povolený jistící kroužek je častou příčinou nefunkčnosti svítilny.
Kontakty očistěte jak v koncovce tak u hlavy svítilny
Propojte akumulátor a tělo svítilny
Co je dobré vědět o akumulátorech
Jestli dioda je srdcem svítilny, akumulátory jsou její plíce. V současnosti používá Fenix ve svých svítilnách LED od dvou renomovaných amerických výrobců: Cree a Luminus. Jsou to vysoce kvalitní a účinné diody, které mají výrobci zaručeno 50000 hodin svícení. Jejich poruchovost je opravdu minimální.
Podobnou jistotu budete mít, pokud budete používat kvalitní originální akumulátory. V současnosti Fenix již téměř 100% přešel na akumulátory postavené na bázi Lithium-iontové technologie, jen omezeně vznikají nové svítilny na AA nebo AAA baterie.
Milí čtenáři,
nenechávejte ve svých svítilnách a čelovkách AA nebo AAA baterie, když je nepoužíváte. Pokud jim dáte příležitost vytéci, vytečou. Nemohou si prostě pomoci. Naopak, náplň Li-ion akumulátorů nevyteče, tyto akumulátory můžete ve světlech dlouhodobě ponechat.
Váš Martin
Co se vyplatí vědět o akumulátorech? Vše zásadní jsme sepsali do článku O lionkách bez pohádek, přesto ...
- Fenix využívá jako základ akumulátory od firmy Panasonic a dodává k nim ochrannou a nabíjecí elektroniku. Ochranná elektronika je chrání proti zkratu, přebití a úplnému vybití, které by pro tento typ akumulátoru znamenalo nenávratné znehodnocení. Pokud chcete vybavit svou svítilnu jiným akumulátorem, u kterého vypadá lákavě jak kapacita, tak cena, přesvědčte se, že mají tuto elektroniku. Jinak to mohou být vyhozené peníze.
- Z výroby bývají nabité zhruba na 30 %, což je míra nabití, která je nejvhodnější z hlediska jejich dlouhodobého skladování. Když si přinesete domů novou svítilnu s takto nabitým akumulátorem, bude vám svítit, ale pravděpodobně nedosáhne na nejvyšší režim a ani doba svícení nebude závratná. Dobijte si akumulátor do plna.
- Na druhou stranu pokud víte, že svou svítilnu nebudete nyní po delší dobu používat, vyplatí se nabití akumulátoru snížit právě na tuto úroveň. Plně jej pak dobijte až těsně předtím, než po čase opět vyrazíte do akce.
- Li-ion technologie netrpí paměťovým efektem, takže není třeba akumulátor roztahovat. Tedy co nejvíce nabíjet a následně vybíjet do nuly a znovu plně nabíjet. To už se dnes opravdu nedělá.
- Akumulátory na Li-ion bázi netrpí ani samovybíjením.
- Častým tématem týkajícím se těchto akumulátorů je jejich kapacita, zejména jaká může být u daného akumulátoru ta nejvyšší. Panuje zde mnoho mýtů o nichž se více dozvíte opět v článku.
- Kvůli dobrému kontaktu je potřeba mít vystouplý plusový pól.
Originální akumulátory Fenix
O svítilnách Fenix je známo, že jsou odolné a prakticky nerozbitné. Pokud se vám líbí nový typ svítilny od této značky, často musíte spíše hledat důvody proč si jej pořídit. Jedním z těch důvodů může být např. větší výkon moderních diod a nebo právě akumulátory s vyšší kapacitou. Proč si však kupovat novou svítilnu, když se akumulátor dá vyměnit? Nemusí to být tak jednoduché.
- Pokud máte starší model svítilny Fenix a chcete si pro něj opatřit novější a výkonnější akumulátor, vše nejprve pečlivě přeměřte. Novější akumulátory mohou být přeci jen o nějaký milimetr větší a nakonec se nemusí do vaší svítilny vejít. Optimální je přijít se svítilnou přímo do naší prodejny nebo např. na veletrh, kde vystavujeme a vyzkoušet vše na místě.
Rozměry starší svítilny a nového typu Li-ion akumulátoru se mohou lišit
Zavolejte, napište, pošlete
Stále nesvítí? Kontaktujte nás. Rádi vám poradíme telefonicky, na on-line chatu nebo e-mailem. Pokud nepomůže ani rada na dálku, přišel čas zaslat svítilnu k nám do servisu na kontrolu.