Čelovka na kolo
17. 9. 2021
Čelovka a kolo? Toto spojení zkušené noční cyklisty určitě nepřekvapí. Samozřejmě hodně záleží na tom, zda jezdíte hlavně v terénu, na silnici či po cyklostezkách. Pro typického silničáře, který na svém bicyklu rychle ukrajuje kilometry asfaltu, bude důležitější získat přehled daleko před ním, k čemuž je vhodnější cyklosvítilna umístěná na řídítkách než na přilbě. Čelovka pak může přijít ke slovu až v případě defektu. Na druhou stranu pokud si užíváte jízdu v těžším terénu, který je plný zatáček a terénních nerovností, poskytne vám světlo umístěné na přilbě mnohem lepší orientaci v prostoru a tím pádem bezpečnější a rychlejší noční jízdu.
Nutno předem říct, že pokud chcete světlo na přilbu, nemusíte vybírat pouze mezi čelovkami. V tomto článku si ukážeme, jak na přilbu upevnit i ruční svítilny a cyklosvítilny původně určené na řídítka.
Čelovky rozsvítit a jedeme
Když se počítá každý gram
Pokud je pro vás celková váha cyklistické výbavy důležitý parametr, vyplatí se vybrat si lehčí čelovku. Nižší váha obvykle znamená i menší velikost a tedy i akumulátor s menší kapacitou, přesto dnes dokážou i tyto menší čelové svítilny přinést překvapivý výkon, který v nepřehledném nebo neznámém terénu vykoná dobrou práci. Nakonec čeká-li vás kratší cesta, např. domů z práce a nebo máte čelovku jen jako pojistku v případě pozdního návratu z vyjížďky, nebude kapacita akumulátoru hrát výraznou roli. Výrobci pro tento typ čelovek často používají Li-ion akumulátory RCR123A, které po návratu z nočního výletu snadno dobijete a během chvilky máte čelovku připravenou k dalšímu použití. Variantou mohou být i jednorázové CR123A baterie.
Mezi čelovkami Fenix v této kategorii vynikají sestry Fenix HM50R V2.0 a Fenix HM51R Ruby V2.0, které váží přibližně 80 gramů a jejich výkon dokáže vystoupat až na 700 lumenů. Kromě váhy a výkonu oceníte také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Letecký hliník je totiž prakticky nerozbitný a tak při náhodných pádech můžete počítat spíše s rozbitými koleny než se zničenou čelovkou. Jak je správně uchytit na přilbu si ukážeme níže v tomto článku.
Další funkce, které byste si měli při pořizování čelovky na kolo všímat je ovládání. Mělo by být snadno dostupné a jednoduché, aby při jízdě nevyžadovalo vysoce sofistikované zacházení. Obě zmiňované čelovky mají velké boční tlačítko, kterým se dají snadno ovládat i v rukavicích. Délka čelovky, která je kolem 7 cm, navíc umožňuje snadné uchopení jejího těla mezi palec a ukazováček, čímž se manipulace s ovládacím tlačítkem ještě více zjednoduší. Svítilny se zapínají a vypínají podržením tlačítka, jednotlivé režimy se přepínají jeho krátkými stisky.
Při ovládání můžete čelovky HM50R a HM51R pohodlně uchopit mezi palec a ukazováček. Na této fotce je použit držák Twofish Lockblocks
Už první generaci čelovky Fenix HM51R Ruby zařadil do své výbavy Honza Žďánský, velký příznivec jízdy na lehko. V testu, který vyšel na portále Bikepacking.cz vyzdvihuje především maximální výkon, velice kompaktní rozměry a příjemnou hmotnost.
Honza Žďánský se svou oblíbenkyní Fenix HM51R na přilbě
Uchycení na přilbě
Samostatnou kapitolou při používání čelovky pro jízdu na kole je její uchycení na přilbu. Upevnění pomocí popruhu totiž nemusí být s ohledem na různé tvary cyklistických přileb úplně jednoduché. Popruh se po jejích šikmých bocích může jednoduše posouvat a nelze tak dosáhnout spolehlivého uchycení. Což ovšem nemusí znamenat, že je to zcela nemožné, jak dokazuje obrázek přilby právě Honzy Žďánského.
Když je šikovná přilba a uživatel, jde to i s popruhem
Jistějšího výsledku však dosáhnete za použití některého z multifunkčních držáků Twofish. Pokud čelovky HM50R, HM51R a HM61R vyjmete z popruhu, můžete je s jejich pomocí jednoduše a pevně na přilbu umístit. I tady však záleží na tom, aby děrování přilby umožňovalo umístění čelovky ve vhodném úhlu a směru.
Pomocí držáků Twofish Bikeblock, však lze připevnit na přilbu i ruční svítilny a použít je místo čelovky. Držáky Twofish jsou vhodné pro téměř všechny průměry svítilen na trhu, od těch na AAA baterie až po svítilny s průměrem 3-4 cm, takže na většinu svítilen Fenix bez problémů pasují. Pro upevnění na přilbu doporučujeme zvláště svítilny Fenix E28R, E35 V3.0, UC30 XP-L, PD35 V3.0, LD30, protože nabízí nejlepší výkon při nejnižší váze. Ale lze samozřejmě použít i další modely.
S držáky Twofish přichytíte na přilbu jak čelovku, tak ruční svítilnu
Vzhůru na noční traily
Chcete-li si užít rychlou adrenalinovou jízdu v neznámém nebo složitém terénu, stává se čelovka téměř povinnou výbavou. Přestože máte na řídítkách kvalitní a dostatečně výkonnou cyklosvítilnu, může světlo na přilbě podmínky pro noční jízdu zásadně vylepšit. Zatímco světelný kužel na řídítkách míří ve směru pohybu vašeho kola, čelovka může osvětlit prostor, kam se právě díváte. Obzvláště při větší rychlosti v točitém terénu je světlo na přilbě v podstatě nutnost.
Pro podobný typ jízdy doporučujeme osadit vaši přilbu výkonnějším světlem s větší baterií, jako jsou čelovky Fenix HM61R Amber, Fenix HM65R nebo nejnovější Fenix HM70R. Dokáží vám dodat jak extrémně vysoký výkon až 1200 lumenů (HM61R Amber) nebo dokonce 1600 lumenů (HM70R) při sjezdu divokého trailu a zároveň v klidnějších pasážích můžete přepnout na dostačujících 400 lumenů nebo dokonce 130 – 150 lumenů, pokud pomalu stoupáte do prudkého kopce. Energii pro dlouhé svícení jim dodají Li-ion akumulátory typu 18650 s kapacitou 3400 resp. 3500 mAh (čelovky HM61R a HM65R) či nejnovější Li-ion akumulátory typu 21700 s obří kapacitou 5000 mAh (čelovka Fenix HM70R).
Trailoví specialisté u HM61R ocení optimální šířku světelného kuželu a také ovládání, které je opět na boku čelovky. HM65R osloví kombinací dálkového a širokého reflektoru, kterou je však třeba nakombinovat už předtím než usednete na kolo neboť při jízdě se můžete v přepínání jednotlivých reflektorů snadno ztratit. Řešením tedy může být použití vždy jednoho z reflektorů, podle typu vozovky nebo terénu.
Právě univerzálnost, kterou můžete za jízdy skvěle využít, zaujala na Fenix HM61R Amber testera serveru Mtbiker.sk. Navíc ocenil i možnost natáčení sklonu čelovky v rozmezí až 180 °. Můžete si tak vybrat sklon, který vám vyhovuje.
Fenix HM61R Amber na přilbě je bomba
Upevnění výkonných čelovek na přilbu
Pro upevnění výkonných čelovek Fenix na přilbu nabízí výrobce držák Fenix ALG-03. Pomocí přibalených oboustranných samolepek jej snadno přiděláte na většinu cyklistických přileb. Obávat se nemusíte ani v případě, je-li vaše helma výrazně děrovaná, ALG-03 drží spolehlivě i pokud je přilepen „jen“ na 30 % své plochy. Hlavně zcela odpadá starost co si počít se sjíždějícími popruhy. Čelovku z nich prostě vypletete a následně jednoduše zasunete do držáku. Spolehlivě v něm drží i při rychlé jízdě. Držák Fenix ALG-03 je kompatibilní s výše zmíněnými výkonnými čelovkami Fenix HM61R, Fenix HM65R i Fenix HM70R.
Neocenitelný pomocník Fenix ALG-03, zde s čelovkou Fenix HM65R
Co ještě na cyklopřilbu
Další vychytávkou od Fenixu je držák Fenix ALD-08, který umožňuje přichytit přímo na přilbu i některou z cyklosvítilen. Přestože se v něm udrží všechny nabízené typy doporučujeme použít zejména Fenix BC25R, Fenix BC21R a Fenix BC26R. Výkonnější cyklosvítilny jsou v něm již relativně těžké, což při jízdě může působit nepohodlně.
Držák Fenix ALD-08 se svítilnou Fenix BC21R V2.0.
Čelovka jako hlavní světlo
Čelovka jako jediné světlo na kolo nebývá častým řešením. Existují dva hlavní důvody, proč jej zvolit: jízda hlavně v terénu, kde potřebujete často svítit i do prudkých zatáček a výjezdů, nebo hlídání váhy alias gramaření (chcete své kolo zbavit zbytečné váhy, aby se dalo lépe ovládat např. v horském terénu).
To byl ostatně důvod, proč náš ambasador Aleš Zavoral použil tímto způsobem čelovku HM61R během jednoho z nejtěžších cyklistických závodů na africkém kontinentu Atlas Mountain Race 2020. Musel své kolo připravit na opravdový bikepacking a zvažoval každý gram. Optimálně široký světelný kužel Amber s teplejším odstínem bílého světla pro lepší prostorové vnímání při nočních sjezdech horských cest, pak dostal přednost před těžší cyklosvítilnou na řídítkách.
Aleš odjel s HM61R na přilbě celý Atlas Mountain Race
Nejen na čele
Čelovka nakonec nemusí skončit jen na čele, tak jak odpovídá jejímu jménu. Např. pokud se dá snadno vyjmout z čelového držáku jako HM61R, o které už byla řeč, můžete ji opět jednoduše přichytit přímo na řídítkách pomocí některého z držáků.
Fenix HM61R na řídítkách uchycená držákem Twofish Lockblocks
Homemade řešení
Samozřejmě, při uchycování světla na cyklopřilbu se fantazii meze nekladou. Jako oblíbené home made řešení je často při různých příležitostech vidět v akci stahovací pásky všeho druhu. :-)
Stačí zajít do Hornbachu a je vyřešeno